Prezes UODO w interpretacji z czerwca zeszłego roku jednoznacznie określił, że pracodawca nie może badać alkomatem swoich pracowników, nawet w sytuacji kiedy stan trzeźwości pracownika jest pod znakiem zapytania. Takie badanie mogą wykonać tylko odpowiednie służby (np. policja). Dane związane z poziomem alkoholu w organizmie są danymi szczególnymi. Są to dane osobowe, które pracodawca może przetwarzać jeżeli pracownik, której dane dotyczą wyrazi na to zgodę. Wielu ekspertów uważa, że tak skonstruowane prawo nastręcza trudności z prawidłowym zabezpieczeniem pracowników, mienia, a także osób trzecich przed skutkami działania pracowników będących pod wpływem alkoholu.
Co w takim razie można zrobić?
Kiedy pracodawca podejrzewa, że pracownik jest w stanie nietrzeźwości powinien odsunąć go od wykonywanej pracy. Wtedy pracownik kwestionując odsuniecie od pracy może poprosić o wykonanie badania alkomatem.
Więcej: https://www.prawo.pl/…/pijany-pracownik-co-moze-zrobic-prac…

Nowy projekt ustawy o sygnalistach, z dnia 06.04.2022r.
Nowy projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia (tzw. o sygnalistach), z dnia 06.04.2022r. Informujemy, że na stronie rządowej wczoraj