Dlaczego warto szkolić pracowników w zakresie cyberbezpieczeństwa?

.

W obecnych czasach można napotkać wiele zagrożeń. Część z nich jest zauważalna w przestrzeni cybernetycznej. Transformacja cyfrowa trwa nieustannie, co daje nam – z jednej strony – wymierne korzyści, ale z drugiej – realne straty. Nie jesteśmy w stanie się już przed tym cofnąć, zatem musimy być przygotowani. Skala cyberprzestępczości rośnie każdego dnia i dlatego użytkownicy Internetu muszą mieć świadomość, co ich może spotkać i jakie będą tego konsekwencje.

Wchodząc w przestrzeń cybernetyczną, często nie mamy świadomości, co nas może spotkać. Otwarcie złośliwego pliku, wejście do podłożonej strony internetowej, wysłanie danych poprzez niezabezpieczoną pocztę elektroniczną, czy nawet użycie znalezionego na ulicy pendrive’a – tego rodzaju niebezpieczne sytuacje nadal mają miejsce w zakładach pracy. Takie działania, nawet najdrobniejsze, mogą wywołać później lawinę następstw, które będą trudne do zatrzymania. Trzeba pamiętać, że cyberprzestępczość ciągle się rozwija i nie wybacza błędów. Hakerzy są bezlitośni i jak tylko zauważą lukę w systemie, to nawet najlepszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa może nie zdążyć zareagować na czas. To ile jest rodzajów ataków na systemy teleinformatyczne jest nawet w chwili obecnej ciężkie do policzenia.

Po co potrzebne jest szkolenie z cyberbezpieczeństwa?

Zakłady pracy, firmy mniejsze lub większe, czy nawet my sami, prywatnie – wszędzie jesteśmy narażeni na ataki cybernetyczne. Już nie tylko komputer służy do popełniania przestępstw cybernetycznych, ale też wszelkiego rodzaju tablety, smartfony i laptopy. Tam, gdzie jest dostęp do Internetu i cyberprzestrzeni, tam jest ryzyko wystąpienia zagrożeń. W obecnych czasach każdy ma możliwość nauczenia się kilku kodów i dołączenia do grupy hakerów, aby wywołać zagrożenia cyberbezpieczeństwa. Niektórzy przestępcy robią to dla jakiejś idei, inni dla realnych zysków. Możemy się przed tym uchronić m.in. poprzez podnoszenie kompetencji i świadomości użytkowników oraz zatrudnianie specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa.

Najłatwiej jest przekazywać wiedzę poprzez szkolenia. Jest duża szansa na to, że ta wiedza pozostanie w pamięci. Dostępność szkoleń dotyczących cyberbezpieczeństwa jest duża. Pozostaje kwestia ceny, formy szkolenia i zakresu podejmowanych tematów, jak również odbiorcy szkolenia. Inne szkolenia są kierowane dla zwykłych użytkowników narzędzi IT, inne dla administratorów sieci (kursy IT). Nawet taki podstawy kurs bezpieczeństwa może być ciekawą opcją dla nowo zatrudnionego pracownika.

Jakie są formy przeprowadzanych kursów dotyczących cyberbezpieczeństwa?

To, z jakiej formy szkolenia skorzystają pracownicy, zależy od pracodawców. Najczęściej z form spotykanych szkoleń można wyróżnić:

 • szkolenia stacjonarne;
 • szkolenia online;
 • platformy e-learningowe.

Jeżeli skorzystamy ze szkoleń ogólnodostępnych, nie będziemy mieli realnego wpływu na zakres szkolenia. Można jednak skorzystać ze szkoleń dedykowanych, zamkniętych i wtedy zakres programu szkolenia jest dostosowany do potrzeb i preferencji organizacji.

Najlepsze efekty przyswojenia wiedzy przynosi świadomość uczestników, że szkolenia zakończy się egzaminem lub testem. Dodatkowo dzięki zastosowaniu testu sprawdzającego pozyskanie wiedzy, pracodawca ma dowód na podniesienie kompetencji i świadomości swoich pracowników w tym zakresie. Najlepiej, aby uczestnicy kursu mieli sposobność uzyskania po ukończeniu kursu certyfikat.

Czy warto przeprowadzić kurs online z cyberbezpieczeństwa?

Zdecydowanie modne i ostatnio często praktykowane kursy online mogą przynieść realne korzyści, chociażby w postaci zaoszczędzonego czasu na dojazd na takie szkolenie. Zakres szkolenia online z cyberbezpieczeństwa nie musi się zbytnio różnić od tych prowadzonych stacjonarnie. Wymaga jednak takiego zorganizowania sobie pracy oraz przygotowania odpowiednich warunków, aby skutecznie i efektywnie wziąć udział w takiej formie szkolenia.

Bez względu na to, jaka forma kursu cyberbezpieczeństwa zostanie obrana, za cel kursu określa się uświadomienie pracowników na obecnie znane zagrożenia cybernetyczne, jak i zwiększenie wiedzy w zakresie cyberbezpieczeństwa. Im pracownik będzie miał większą świadomość i będzie bardziej czujny, a specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa będzie więcej, tym cyberprzestępcy będą mieli trudniej w próbach wyłudzenia czy to pieniędzy, czy to informacji dotyczących firmy.

Co może zawierać program kursu z cyberbezpieczeństwa?

To, jakie konkretne tematy są podejmowane podczas szkoleń, są definiowane przez potrzeby pracodawcy. Program kursu jest dostosowywany pod charakter firmy. W zakres szkolenia wchodzić może:

 • ochrona systemów informatycznych;
 • ochrona danych osobowych;
 • bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych;
 • bezpieczeństwo danych;
 • technologia cyfrowa;
 • bezpieczeństwo systemu informacyjnego.

Warto wiedzieć, że jeśli mamy pracowników, którzy mają za zadanie być bardziej obeznani z systemami teleinformatycznymi, to dodatkowo można w programie szkoleń z cyberbezpieczeństwa uwzględnić także:

 • bezpieczeństwo aplikacji;
 • bezpieczeństwo baz danych;
 • bootcamp cybersecurity;
 • bezpieczeństwo sieci;
 • zarządzanie incydentami.

Gdzie można znaleźć kurs dotyczący cyberbezpieczeństwa?

Firmy, jak i różne instytucje państwowe mają możliwość skorzystania z różnych projektów, które wspierają finansowanie takich szkoleń. Dla jednostek samorządów terytorialnych jest możliwość skorzystania m.in. z grantu Cyberbezpieczny Samorząd, który daje możliwość sfinansowania rozwiązań podnoszących poziom cyberbezpieczeństwa usług w JST i innych podmiotach publicznych.

Dla firm zawsze jest możliwość poszukania wsparcia w projektach unijnych, które docelowo wspierają podmioty w tym zakresie. Oczywiście takie komercyjne szkolenie może być również przeprowadzone przez organizatora, który ma doświadczenie w przeprowadzaniu szkoleń w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Dodatkową opcją jest bezpłatny kurs cyberbezpieczeństwa. Trzeba mieć wtedy na uwadze fakt, że może zawierać jedynie podstawowe, czasem nawet niepełne informacje odnośnie cyberbezpieczeństwa.

Jaki zatem warto wybrać najlepszy kurs dla pracowników?

Najlepszy kurs powinien uwzględniać zarówno potrzeby firmy, rozwój technologii cyfrowej, oraz samego cyber security. Takie szkolenia z cyberbezpieczeństwa powinny odbywać się cyklicznie. Zalecane jest przeprowadzenie takiego kursu cyberbezpieczeństwa raz w roku. Jeżeli jest taka potrzeba albo miał miejsce incydent bezpieczeństwa takie szkolenia można organizować częściej.

Ważne jest to, aby prowadzący był specjalistą cyberbezpieczeństwa, a uczestnicy kursu mieli szansę na pozyskanie wiarygodnej wiedzy. Cyberbezpieczeństwo systemów jest bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania firm, dlatego też wybór szkolenia, formy i zakresu powinien być przemyślany.

Jakie są zalety szkoleń z cyberbezpieczeństwa?

Jako atuty przeprowadzanych szkoleń w zakresie cyberbezpieczeństwa u pracowników można uznać:

 • możliwość pozyskania aktualnej wiedzy w zakresie cyberbezpieczeństwa;
 • przeszkolony personel daje większą pewność, że będą bardziej czujni na wszelkie pułapki;
 • mniejsze narażenie ryzyka firmy na utratę danych i ewentualnych pieniędzy;
 • zwiększenie świadomości poprzez regularne szkolenia przypominające w zakresie cyberbezpieczeństwa (przynajmniej raz w roku);
 • personel, który jest świadomy zagrożeń, będzie też bardziej ostrożniej podchodzić do podobnych spraw w prywatnym życiu.

Kursy z cyberbezpieczeństwa – Doering & Partnerzy

Trenerzy Doering & Partnerzy szkolą pracowników JST i podmiotów publicznych oraz prywatnych z cyberbezpieczeństwa. Szkolenia są dedykowane dla określonej organizacji, w związku z ich indywidualnymi potrzebami.

Kursy cyberbezpieczeństwa są prowadzone przez specjalistów ds. bezpieczeństwa w dwóch formach:

 • nauka online;
 • szkolenie stacjonarne.

W trakcie kursu zwracamy dużą uwagę na ochronę danych osobowych, bezpieczeństwo danych, bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych oraz na bezpieczeństwo systemu informacyjnego. Mówimy o rodzajach ataków hackerskich i omawiamy znane incydenty bezpieczeństwa. Jeśli jest taka potrzeba rozszerzamy zakres tematyczny oraz organizujemy warsztaty przy komputerach. Jeśli chcesz poznać proponowany program szkolenia w zakresie cyberbezpieczeństwa, kliknij tutaj: [przykładowy program kursu].

Warto uwzględnić fakt, że uczestnicy kursu otrzymują imienny certyfikat cybersecurity po zdaniu testu sprawdzającego pozyskaną wiedzę.

Dobrą praktyką jest, zanim podejmie się decyzję o szkoleniu, rozpoznanie potrzeb organizacji, m.in. poprzez audyt, który wykaże słabe strony. W ten sposób łatwiej jest później stworzyć program i wyznaczyć potrzebną liczbę uczestników kursu, którzy musieliby przejść certyfikowany kurs cyberbezpieczeństwa.

Koszt szkolenia z cybersecurity

Koszt szkolenia zależy od kilku czynników: formy, długości, jakości i wymagań sprzętowych oraz ilości uczestników. Z naszej strony zapewniamy dostosowanie prezentowanej treści do potrzeb i oczekiwań uczestników oraz to, że szkolenia prowadzą specjaliści ds. bezpieczeństwa. Wspieramy również firmy w praktycznym wdrożeniu zdobytej wiedzy w codziennej pracy.

Koszt szkolenia zaczyna się od 100 zł za jednego uczestnika. Koszt całkowity zależy od przyjętej formy szkolenia, ilości uczestników, ilości grup, czasu szkolenia, zakresu szkolenia, ćwiczeń praktycznych. Można szacować, że podstawowa cena kursu w zakresie cyberbezpieczeństwa wynosi od 1000 zł za grupę.

W dłuższej perspektywie warto zapłacić każdą cenę za szkolenie, ponieważ działania edukacyjne zwiększają cyberbezpieczeństwo usług i zapewniają ciągłość działania organizacji.

Zapraszamy do współpracy

Zobacz więcej:

Cyberbezpieczny Samorząd. Jak zrealizować grant?

Jak zapewnić bezpieczeństwo informacji? Krok po kroku.

Jak przeprowadzić szkolenie z cyberbezpieczeństwa w urzędzie? Zakres i program

Szkolenie w zakresie ochrony danych na przykładzie szpitala

Bezpieczeństwo kanałów zgłoszeniowych dla sygnalisty

Jak audyt bezpieczeństwa wygląda w praktyce?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie

Popularne wpisy

Ciekawe publikacje

Zaufali nam między innymi:

Skontaktuj się z nami

kontakt@doering-partnerzy.pl​
rodo, sygnalista: +48 600 210 513
prace b+r: +48 690 495 513​

Zobacz nasze referencje

Skip to content