Prace badawczo–rozwojowe prowadzone dla Instytutu Technik Węglowych Sp. z o.o. z siedzibą w Toruniu w zakresie wytwarzania smarów z komponentem grafenu oraz tlenku grafenu.
Etap 3. Prace wdrożeniowe polegające na badaniach laboratoryjnych i przygotowaniu gotowych receptur produktów do sprzedaży
Prace są w kooperacji: UMK w Toruniu, UKW w Bydgoszczy, firmą Doering& Partnerzy, Sinograf, Silva oraz Centrum Transferu Technologii.
Pomagamy ITW wdrożyć innowacyjną grupę produktów stanowiących masterbacze funkcjonalne na bazie domieszek w postaci nanorurek węglowych oraz nanopłatków grafenowych, które zmieniają właściwości mechaniczne i elektryczne polimerów, farb i lakierów. Masterbacze projektowane do tworzyw zwiększają ich wytrzymałość mechaniczną, zaś masterbacze do farb i lakierów przewodzących, zastępując miedź czy srebro, poprawiają przewodnictwo elektryczne przy bardzo niskich koncentracjach domieszek.
Instytut Technik Węglowych ma w planach stworzyć 4 gamy produktów:
- Masterbacze funkcjonalne dla przemysłu tworzyw sztucznych, farb i lakierów w Polsce, UE, USA (rynek perspektywiczne o dużej indywidualizacji produkcji).
- Impregnaty na bazie modyfikowanych mikro-węgli do pracy w ekstremalnych warunkach temp. (pow. 20000C) i ciśnień (pow. 100 atm.) dla UE, USA, Japonii i krajów arabskich
- Ciecze obróbcze dla przemysłu, w tym MQL. Dostępne w postaci: emulsji, dyspersji i oleju. Przeprowadzono pierwsze badania na terenie Politechniki Rzeszowskiej w celu certyfikacji właściwości m.in. dla Doliny Lotniczej w Rzeszowie (spółki z Polski, Stanów Zjednoczonych i Niemiec)
- Smary (biodegradowalne) z przeznaczeniem do smarowania urządzeń z dostępem do wody, podkładów kolejowych, maszyn rolniczych, platform wiertniczych itd. (UE, Norwegia, Niemcy, Francja, Polska i inne)
Prace będą trwały do lipca 2021 roku. Więcej na stronie: www.carbon4nano.com